ROTASLIETU KOPŠANA

Kā rūpēties par savām rotaslietām

 

Visām rotaslietām nepieciešama īpaša piesardzība, lai saglabātu to izskatu un uzlabotu to kopējo valkāšanas laiku. Galu galā šīs ir mīļas mantas, kuras jūs vēlētos lolot ilgu laiku. Tāpēc neatkarīgi no tā, no kā materiāls ir izgatavots, jums ir jākopj savas rotaslietas, lai tās saglabātos maksimāli ilgi un svarīgi arī kādai videi pakļaujat rotaslietas.

Šeit aprakstīsim nevis vispārinātus ieteikumus visu rotaslietu kopšanai, bet tā vietā precīzi apskatīsim rokasgrāmatu rotaslietu kopšanai pēc to materiāla. Bez lielas piepūles iedziļināsimies detalizētajā rokasgrāmatā par to, kā rūpēties par savām dārgajām rotaslietām, lai tās kalpotu ilgāk.

1. Sudraba rotaslietas (sterling silver)

Sudraba rotaslietas ir vienmēr bijušas visiecienītākās. Tās vienlīdz labi sader gan ar formāliem, gan ikdienas tērpiem, un tās ir lielisks papildinājums jūsu rotaslietu kolekcijā. Bet, ja jūs nerūpēsities pareizi, šīs rotaslietas nebūs tik pat mirdzošas, kādas tās bija iegādes brīdī. Tās viegli sasmērējas, ja tiek pakļautas nelabvēlīgai videi.

Kas izraisa sudraba juvelierizstrādājumu bojāšanos?

 Sudraba rotaslietas var viegli bojāties, nonākot saskarē ar sālsūdeni, hloru, mitrumu, sviedriem, balinātājiem, kosmētiku un citām spēcīgām ķīmiskām vielām. Jums var būt grūti analizēt visas iespējamās situācijas, kurās jūsu juvelierizstrādājumi var nonākt saskarē ar iepriekš minētajiem faktoriem. Tāpēc parasti nevalkājiet sudraba rotaslietas, kamēr:

  • Veicat tīrīšanas vai citus mājsaimniecības darbus.
  • Esat dušā, baseinā, burbuļvannā vai jebkurā ūdenstilpē, piemēram, jūrā vai okeānā.
  • Liekat kosmētiku, pūšat smaržu vai uzklājat ādas kopšanas līdzekļus.
  • Veicat fizisku aktivitāti jeb treniņu (galvenokārt tādu aktivitāšu laikā, kas izraisa lielu svīšanu).
  • Gatavojat ēst vai est kontaktā ar augstu temperatūru.

Kā uzglabāt sudraba rotaslietas, lai tās nebojātu?

 Kad esat pabeidzis rotaslietu lietošanu dienā, novietojiet tās vietā, kur tās nesaskaras ar pārāk daudz saules gaismas, tieša karstuma vai mitruma. Ideālā gadījumā jūs varat to ievietot savā atvilktnē un ievietot kastītē kurā rotaslietas iegādājāties. Tomēr jūs varat arī iegādāties īpašu juvelierizstrādājumu kastīti ar pietiekami daudz polsterējuma, lai novērstu to, ka mitrums saglabājas uz rotaslietas.

Pirms rotaslietu ievietošanas atpakaļ kastītē, uzmanīgi noslaukiet rotaslietas, lai atbrīvotos no sviedriem vai putekļu daļiņām, kas varētu būt pielipušas pie jūsu rotaslietām. Pietiktu ar maigu, mīkstu, neabrazīvu drānu. Bet pārliecinieties, ka jūs to darāt katru reizi pēc rotaslietu noņemšanas un ievietošanas kastītē.

Kā notīrīt aptraipītās sudraba rotaslietas?

 Ja jūsu sudraba rotaslietu bojājumi nav pārāk nopietni un ir tikai aptraipīti uz to virsmas, varat no tiem viegli atbrīvoties, izmantojot mājas pieejamus aizsardzības līdzekļus. Šeit ir daži no veidiem:

  • Ar dzeramo sodu

Sajauc dzeramo sodu ar ūdeni attiecība 2:1. Apvienojiet to, lai izveidotu pastas konsistenci, un maigi uzklājiet maisījumu uz sudraba rotaslietām. Ļaujiet tai nostāvēties, līdz maisījums ir pilnībā izžuvis. Tagad uzmanīgi noslaukiet pulveri no rotaslietām, izmantojot mīkstu, neabrazīvu lupatiņu, piemēram, mikrošķiedras lupatiņu.

  • Izmantojot, sudraba rotaslietu tīrīšanas līdzekli

 Ja jums ir īpašs sudraba rotaslietu tīrīšanas līdzeklis, tas būtu ideāls veids, kā tīrīt jūsu rotaslietas. Uzlejiet nedaudz tīrīšanas līdzekli uz mīkstas drānas un uzmanīgi noslaukiet rotaslietas. Ar vienu vai divām tīrīšanas reizēm var redzēt, ka aptraipījums izzūd. Jūs varat atkārtoti berzēt rotaslietas ar tīrīšanas līdzekli, jo tas ir pilnīgi droši, taču dariet to maigi, lai nesaskrāpētu rotaslietas.

2. Juvelierizstrādājumi no vara sakausējuma

Vara sakausējuma rotaslietas ir tik skaistas, ka iegādājoties pāris, jūs vēlēsieties tās iegādāties vēl un vēl. Viegls mirdzums apvienojumā ar estētisko zeltaini brūno krāsu piestāv gandrīz visiem ādas toņiem un noteikti ir jūsu rotaslietu kolekcijas priekšrocība. Taču bieži vien pēc šo vara rotaslietu nēsāšanas jūs pamanāt kādu oksidāciju un ādas iekrāsošanos. Ziniet, ka tas nav tāpēc, ka rotaslietas ir sliktas kvalitātes, bet gan tāpēc, ka rotaslietas satur varu.

Tādējādi jums pienācīgi jārūpējas par savām rotaslietām , lai nodrošinātu, ka šīs rotaslietas saglabā savu vieglomirdzumu un ilgu laiku. Lai gan šī ir ar varu bagātu rotaslietu problēma, uz vara sakausējuma bāzes izgatavotām rotaslietām vara koncentrācija ir mazāka, un tāpēc oksidēšanās reakcija ir salīdzinoši zema. Bet tas nenozīmē, ka jūsu āda nenokrāsosies vai jūsu rotaslietas nekļūs zaļas.

Kas izraisa vara sakausējuma rotaslietu aptraipīšanu laika gaitā?

 Tāpat kā sudraba rotaslietas, arī vara un vara sakausējuma rotaslietas reaģē uz skābu vidi, saules gaismu, karstumu, lieko mitrumu, hlora ūdeni, sāls šķīdumiem un citām ķīmiskām vielām. Tāpēc, ievērojiet nevalkāt šīs rotaslietas, kamēr:

  • Dodieties peldēties jebkāda veida ūdenstilpēs;
  • Veicat fiziskas aktivitātes, kuras izraisa lielu svīšanu, piemēram, sportojot;
  • Veicot mājsaimniecības darbus, piemēram, ēst gatavošanu, mājas tīrīšanu u.c;
  • Uzklājot savus ādas kopšanas līdzekļus, vai pūšot smaržu uz ķermeņa;
  • Darbojaties ar jebkādām ķimikālijām;
  • Uzklājot matu vai ķermeņa eļļu.

 

Kāpēc, valkājot vara rotaslietas, jūsu āda kļūst zaļa?

 Vara sakausējuma rotaslietas ir krāšņas, taču ne visi tos var valkāt. Lai gan ādas krāsas maiņa ir izplatīta visiem cilvēkiem, kuri valkā šīs rotaslietas, dažiem cilvēkiem efekts ir ātrāks un spēcīgāks. Tas notiek, ja persona stipri svīst ātrāk nekā citi. Kad varš reaģē ar sviedriem tas veido vara helātus. Rezultātā daļa vara iesūcas ādā, bet atlikušais veido krāsas maiņu.

Lai gan šis process var izklausīties biedējošs, varam droši apgalvot ka tā nav. Lielākajai daļai cilvēku nav alerģijas pret varu, un šī ādas krāsas maiņa nokrīt, ja to tīra ar ziepēm un ūdeni. Visizplatītākās vietas, kur tas tiek novērots nepārtraukti, ir ap kaklu un pirkstiem. Pirkstu gadījumā problēma ir saistīta ar minimālu gaisa plūsmu starp pirksta ādu un gredzenu.

 Kā droši uzglabāt vara sakausējuma rotaslietas?

 Vienmēr glabājiet vara sakausējuma rotaslietas vēsā, sausā vietā, kur nevar iekļūt mitrums. Tā kā saules gaisma nav viens no spēcīgākajiem vara sabiedrotajiem, glabājiet rotaslietas kastītē un novietojiet tās garderobes plauktā, atvilknē vai rotu uzglabāšanas lādītē. Noteikti glabājiet rotaslietas polsterētā lādē, nevis tieši cietajā kastē. Tas izraisa skrāpējumus uz vara rotaslietām, pārvietojot kastīti.

Pārliecinieties, ka rotaslietas netiek turētas smaržu vai kosmētikas tuvumā. Varš ir ļoti reaģējošs, salīdzinot ar citiem metāliem, ko izmanto rotaslietu ražošanā. Tāpēc turiet to atsevišķi no svešām vielām vai ķīmiskām vielām. Tas varētu šķist sarežģīti, bet patiesībā tā nav.

Viss, kas jums jādara, ir jāuzglabā katrs vara gabals atsevišķi kastē un jāglabā to visu savā rotaslietu plauktā. Pēc tam dienas beigās pēc rotaslietu lietošanas noslaukiet vara sakausējuma rotaslietas ar mīkstu, zīdam līdzīgu drānu. Tas atbrīvos no visām daļiņām, kas joprojām ir pielipušas pie rotaslietām.

Kā notīrīt aptraipītās vara sakausējuma rotaslietas?

 Aptraipītās vai iekrāsojušās vara rotaslietas var tīrīt mājās, lai tās varētu ilgi valkāt visā tās krāšņumā. Šeit ir pāris veidi kā notīrītu vara rotaslietas:

  • Izmantojot citronu un sāli

Citrons, apvienojumā ar sāli, ir lielisks viegls abrazīvs līdzeklis, lai atbrīvotos no vara sakausējuma rotaslietu aptraipīšanas vai krāsas maiņas gadījumā. Tāpēc vispirms izspiediet citrona sulu un bagātīgi pārlejiet ar to vara rotaslietas. Pēc tam apkaisa nedaudz sāls un ar mīkstu drāniņu maigi ierīvē maisījumu uz vara rotaslietām. Pēc kāda laika jūs pamanīsit, ka krāsas maiņa pazūd. Šī metode darbojas tikai tad, ja tās ir rotaslietas no vara vai tikai no vara sakausējuma. Ja vara rotaslietām ir daži dārgakmeņu rotājumi, tad uzmanaties, jo šī metode var sabojāt dārgakmeņus.

  • Izmantojot vara/misiņa tīrītāju

Tirdzniecībā pieejamaiss vara tīrīšanas līdzeklis ir lielisks līdzeklis, lai atbrīvotos no vara materiālu oksidēšanās. Paņemiet nedaudz tīrīšanas līdzekļa uz mīkstas drānas gabala un berzējiet to uz vara rotaslietām. Dažas reizes paberzējot pamanīsit, ka jūsu rotaslietas spīdums ir atgriezies.

3. 14K, 16K un 18K apzeltītas rotaslietas

Ja nevēlaties iegādāties dārgas zelta rotaslietas, bet joprojām vēlaties izbaudīt zelta mirdzumu jūsu rotaslietu kolekcijā, tad 14K, 16K un 18K apzeltītas rotaslietas ir tieši jums.

Tas izskatās gluži kā zelts ar ļoti plānu zelta pārklājuma slāni, taču tā īpašības nav gluži līdzīgas zelta rotaslietām. Tāpēc jums jākopj šīs rotaslietas, lai nodrošinātu, lai tās ilgu laiku paliek nemainīgas.

Kas var sabojāt 14K, 16K un 18K zelta rotaslietas?

Tāpat kā pārējās divas šeit minētās rotaslietu materiālu kategorijas, zeltītas rotaslietas  reaģē ar ķīmiskām vielām, intensīvu karstumu, eļļām un pārlieku lieliem sviedriem/mitrumu.

Tāpēc izvairieties valkāt 14K, 16K un 18K apzeltītas rotaslietas, kad:

  • Dodaties peldēties, vannā vai jebkāda veida hlora vai sālsūdens ūdenstilpēs;
  • Veicat mājsaimniecības darbus vai veicat tīrīšanas darbus, izmantojot balinātāju (tvaiki var būt bīstami rotaslietām);
  • Trenējaties vai veicat fiziskas aktivitātes, kas izraisa pastiprinātu svīšanu;
  • Uzklājiet kosmētiku, smaržvielas vai jebkuru ķermeņa losjonu
  • Rīkojieties ar citiem metāliem (var viegli saskrāpēt jūsu rotaslietu)

Kā uzglabāt un kopt 18K apzeltītas rotaslietas?

Šīs rotaslietas tiek saskrāpētas, kad tās tiek berzētas vai atsistas pret cietām virsmām. Tāpēc polsterēta rotaslietu kastīte ir ļoti nepieciešama. Lai gan šī materiāla rotaslietas nereaģē ar saules gaismu, ieteicams tos glabāt plauktā, kur tie nenonāk saskarē ar tiešiem saules stariem.

Turklāt notīriet visas netīrumu daļiņas vai šķidrumus no rotaslietas ar mīkstu drāniņu, pēc rotaslietu lietošanas. Varat arī ieguldīt labā rotaslietu drāniņā, kas izgatavota no mikrošķiedras, kas ir maiga pret rotaslietām, taču notīra no rotaslietām netīrumus un citas daļiņas.

 Kā tīrīt 14K, 16K un 18K apzeltītās rotaslietas, lai saglabātu to spīdumu?

Ja jūtat, ka jūsu rotaslietas ir zaudējušas savu spīdumu, ir pienācis laiks tīrīt un atjaunot mirdzumu. Lai to izdarītu, jums ir nepieciešams tikai ziepes un ūdens. Tā kā etiķis, citrons un visi citi parasti izmantotie tīrīšanas līdzekļi var viegli reaģēt ar zelta pārklājumu, labāk ir pieturēties pie ziepēm un ūdens.

Izmantojat maigu mīkstu sūkli. Apmēram 5 minūtes iemērciet rotaslietas ziepju un ūdens šķīdumā un ar sūkli vai mīkstu lupatiņu notīriet rotaslietu virsmu. Tagad noslaukiet ūdeni ar vates tamponu vai mīkstu drāniņu, un jūsu iecienītākās rotaslietas atgriezīsies zeltainajā spožumā.

Kopsavilkums

Tas viss attiecas uz smalkāko un skaistāko rotaslietu tīrīšanu. Katra materiāla rotaslieta ir unikāla savā veidā, tāpēc atšķiras arī tīrīšanas metodes. Tādējādi jūs, iespējams, nevarēsit atrast universālu rotaslietu tīrīšanas līdzekli, kas derētu visu materiālu rotaslietām. Labākais veids ir veikt izpēti un izmantot maigus tīrīšanas līdzekļus, lai lēnām notīrītu no rotaslietas krāsas izmaiņas vai netīrumus.

Ja esat izmēģinājis visu, kas norādīts šeit, bet traipi vai krāsas maiņa joprojām nepazūd, ir pienācis laiks konsultēties ar mūsu Tavas Rotas komandu, un mēs ar prieku palīdzēsim.

Taču atcerieties vienmēr noslaucīt rotaslietas, pirms tās nonāk atpakaļ kastītē. Tas ir ļoti svarīgi neatkarīgi no tā, no kāda metāla ir izgatavotas rotaslietas.